Vyhodit nebo renovovat staré parkety?

Vyhodit nebo renovovat staré parkety?

Pouštíte se do rekonstrukce? Pak byste ji měli vzít od podlahy. To vám poradí každý odborník. Obyvatelé starších domů a bytů při své rekonstrukci často řeší problém, co se starými parketami, které vypadají, že mají to nejlepší za sebou. Stojíte-li i vy před rozhodnutím, co se starými parketami, zkuste jim dát ještě šanci.

Bydleni - podlahy - parkety

Parketová podlaha má totiž hned několik výhod. Na rozdíl od moderních laminátových kolegyň dobře izoluje teplo i zvuk, je příjemnější na dotek a déle vydrží. Dobře renovované parkety jsou krásné a místnost vypadá i bez koberců útulně.

Dalším plusem pro opravu parket je cena. Jejich renovace je mnohdy levnější než výměna celé podlahy. Aniž byste udělali díru v rodinném rozpočtu, získáte krásnou dřevěnou podlahu, kterou vám budou všichni závidět.

Renovovat parkety vlastními silami nebo pozvat odborníky?

Renovace parket se vyplatí tehdy, pokud není podlaha nikde zvlněná, parkety nevržou, nedrží se pod nimi plíseň a rozestupy mezi jednotlivými parketami nejsou příliš velké. V takovém případě jejich opravu zvládne hravě i průměrně zdatný kutil.

Podlahy - parkety - renovace

Nepříliš poškozené parkety stačí přebrousit. Brousící stroj si můžete půjčit v každé dobře vybavené půjčovně nářadí. Pak už stačí podlahu natřít nebo ošetřit olejem.  Dáte-li si záležet, dalších pár let si s podlahou nemusíte lámat hlavu.

Nedělejte si však iluze, že renovace parket svépomocí je úkol jednoduchý. Jedná se o poměrně titěrnou práci, která nezkušenému laikovi zabere spoustu času a mohou se objevit překážky, s nimiž si už neporadí.

Pokud si nejste jisti stavem podlahy nebo svou šikovností, uděláte lépe, když se spojíte s podlaháři, kteří mají s renovací parket mnohem větší zkušenosti. Parkety prohlédnou, určí rozsah práce a rovnou vám řeknou, jestli se parkety vyplatí renovovat nebo je lepší je vytrhat a položit novou podlahu. 

Pustíte-li se do renovace parket s odborníky, výsledek bude dokonalý. Zkušení parketáři nejprve zbrousí povrch, přetmelí díry v podlaze, provedou úpravy, které jste si zvolili (buď nátěr nebo naolejování parket) a upraví také lišty kolem podlahy.

parkety v ložnici

Kolik stojí renovace parket?

Investice do opravy parket není nikterak vysoká a pohybuje se v řádech několika set korun za metr čtvereční. Zatímco za novou kvalitní dřevěnou podlahu srovnatelné kvality zaplatíte mnohdy i více než tisíc korun.

Máme-li být konkrétní, můžeme jako příklad uvést firmu Plancher, která si za renovaci starých parket podle svého ceníku účtuje od 265 kč za metr čtvereční. Krásu vašim starým parketám tak mohou odborníci vrátit za cenu srovnatelnou s cenou obyčejné laminátové podlahy koupené ve výprodeji.