Proč si pořídit parkety? A jaké nevýhody na vás s parketami čekají?

Proč si pořídit parkety? A jaké nevýhody na vás s parketami čekají?

Pokud vybíráte novou podlahu do svého domu či bytu, máte v dnešní době celou řadu možností. V nabídkách podlahářských firem koluje celá řada vinylových podlah, marmoleum, pvc podlahy, nemluvě o levných x-set vrstvých laminátových podlahách. Každá z nich má své pro a proti. Laminát a plovoučky jsou levné, vinyl je teplý a údajně velmi odolný. Marmoleum je moderní a přírodní. Žádná ze zmíněných podlah nedodá ovšem Vašemu bydlení takový luxus, jako pravá dřevěná podlaha. Přírodní materiál zkrátka udělá své. Nehledě na to, že parkety či jinou opravdovou dřevěnou podlahu (nyní opravdu nemyslím plovoucí ani laminátové podlahy) můžete po letech renovovat broušením a to dokonce i opakovaně. Jedná se tedy o podlahu, která Vás skutečně přežije. Nevýhodou parket je ovšem relativně složitá pokládka. Zkušenější kutil zvládne pokládku svépomocí. Všem ostatním ovšem doporučuji využít pro pokládku parket specializovanou firmu.

parkety

Přírodní dřevo je jeden z nejluxusnějších materiálů

Velkým plusem parket je jednoznačně jejich perfektní vzhled. Přírodní dřevo je v dnešní době považováno za jeden z nejluxusnějších materiálů. Špičkou v této oblasti jsou potom parkety dubové, jasanové nebo také bukové. V oblasti dřevěných podlah se nabízejí také exotické dřeviny, jež jsou rovněž velmi luxusní. Podlahy z exotických dřevin nacházejí využití zejména v exteriéru, tedy například na venkovní terase nebo pro obložení bazénu či vířivky.

Parkety po nalakování/voskování/olejování změní vzhled

Vzhled parket při jejich zakoupení není konečný. Parkety můžete doladit po jejich pokládce pomocí laků, olejů či různých vosků. Slovo můžete je v tomto ohledu trochu zavádějící. Vy totiž doslova musíte (tedy v případě, že realizujete pokládku parket svépomocí). Po pokládce parket je nutné parkety ještě patřičným způsobem ošetřit (více v sekci Pokládka parket).

dřevěné parkety

Broušení a renovace parket

Životnost parket lze počítat na rodinné generace. Kvalita dřeva, ze kterých jsou parkety vyrobeny a následná péče o podlahy jsou dva důležité faktory, které dokáží životnost parket prodloužit. Dalšími kroky, které dopomohou k udržení dokonalého vzhledu a uchování užitné hodnoty jsou řádná péče v podobě lakování, broušení a celková pravidelná údržba. V případě, že dojde k poškození povrchu parket, např. poškrábáním, lze parkety bez problému nechat přebrousit.  Jejich kvalita a vzhled budou opět v původním stavu, což majitelům ušetří velkou část peněz. Parkety lze ošetřit pouze na určitých místech, která jsou poškozena (nemusíte renovovat celou podlahu). Zde se doporučuje zakoupit tmel na parkety, případně jiný prostředek na renovaci.