Pokládání parket ve vlastní režii

Když chcete vdechnout svému milovanému domovu nádech elegance, luxusu a stylu, nesmí v už tak dlouhém výčtu chybět ani parketové podlahy, které splňují všechny již zmíněné body. Navíc je můžete instalovat jak na dřevěné, tak i betonové podklady. Ať už se jedná o novostavbu nebo rozsáhlou rekonstrukci, podlaha z parket s přehledem nahradí klasickou dřevěnou podlahu a to bez všech možných i nemožných peripetií, které jsou s jejich instalací spojeny. Jak na to se můžete dočíst v následujících řádcích.

Dřevěná podlaha - parkety

Co budeme potřebovat:

 • parkety
 • korkové dilatační lišty
 • křídu
 • pravítko trojúhelník nebo úhelník
 • brusný papír
 • páčidlo
 • šroubovák
 • lepidlo
 • stěrku
 • gumovou palici
 • ruční nebo elektrickou pilku

Pokládka parket

Než začne akce

Čím tedy začít? Nejprve je potřeba odstranit podlahovou lištu ze všech okrajů podlahy. Abyste jednotlivé lišty nezaměnily, až je budete vracet zpět. Bude se vám hodit křída, kterou si je můžete označit. Dalším krokem je vyjmutí dveří z pantů a odstranění současné podlahové krytiny. K tomu se vám bude hodit například páčidlo nebo šroubovák. Také nezapomeňte na odstranění vycpávky, která je např. pod kobercem.

Dále je potřeba pečlivě obrousit podlahu aby na ní nebyly stopy lepidel a dalších zbytků, které by mohli pokládku komplikovat. Jestliže je podlaha nějak poškozená či nerovná, můžete ji pokrýt překližkou o velikosti například 1 cm.

Za pomoci trojúhelníkovitého pravítka si udělejte na podlaze mřížku, která by měla být jako grafický papír. Právě tyto čáry budou pro vás neocenitelným vodítkem při pokládání parket. Ty si dopředu naplánujte, jak budou rozloženy a nezapomeňte na mezeru mezi nimi a stěnami. Tato mezera by měla být o velikosti korkové dilatační lišty.

Jestliže jste si pořídili parkety s perem a dlážkou, dávejte si pozor na to, aby byly odpovídající okraje u sebe, jinak nebudou bohužel správně držet. Nezapomeňte si také při práci otevřít okno, aby cirkuloval vzduch.

Pokládka parket

Jdeme pokládat

Pokládat parkety můžete různými způsoby. Mezi nejoblíbenější patří tzv. stromeček nebo také jinak rybina, kdy jsou parkety pokládány tak, aby tvořili písmeno V. Dalším velmi oblíbeným způsobem je tzv. vazba, kdy jsou parkety pokládány v podélných pásech, nicméně úhel ke stěnám může být zvolen libovolně. Nejčastěji bývá zvolen praktický úhel 90 nebo 45 stupňů. Samotná vazba se pak může dělit na pravidelnou, tedy ta, kdy na sebe parkety navazují v polovině sousedních parket, či nepravidelná, kdy je skládáte libovolně.

Setkat se můžete také se žebříkem, kdy jsou parkety souměrně skládány vedle sebe a parkety jsou vázány na konci řady kolmo. Poslední možností je pak pokládat parkety do čtverce, kdy je klademe kolmo k sobě, aby vytvořily čtverec.

Postup:

Nejdříve, než začneme pokládat parkety, je potřeba nanést lepidlo. V návodu k němu by mělo být uvedeno, za jak dlouho uschne. Lepidla nenanášejte moc, abyste stihli pokládat, než uschne. Rozumně si rozvrhněte, jaký je čas, než lepidlo uschne a kolik za tu dobu zvládnete položit parket. Nepsaným pravidlem, kterého se můžete držet, je: jedna parketa = jedna minuta.

První parketu položte do libovolného rohu, kde se protínají mřížky na podlaze a vyrovnejte parkety tak, aby jejich okraje kopírovali mřížky na podlaze. Poté můžete přiložit druhou, třetí a tak dále. Důležitým bodem je, abyste parketu přitlačili a ona se tak dobře přilepila. Použít můžete například gumovou palici.

Do mezer mezi dilatačními lištami a parkety je potřeba přesně tuto mezeru změřit a podle toho uříznout kus parkety. Novou parketu položte na tu poslední, kterou jste lepili a ke stěně dejte dilatační lištu. Na druhou parketu pak dejte třetí a tu posuňte k liště. Okraj třetí parkety na druhou obkreslete a pak uřízněte druhou podél čáry pilkou.

Lepidlo je potřeba nechat přes noc uschnout a neopomíjet návody výrobce, které se hodí zejména při instalaci dilatační lišty.

Ve finále můžete vrátit podlahové lišty na své místo a vrátit dveře do pantů. Nezapomeňte lišty vracet na stejné místo, odkud jste je předtím vzali. Právě teď oceníte označení křídou, které jste udělali na začátku. Jestliže se dveře nebudou volně pohybovat nad novou podlahou, můžete je zkrátit pilkou (ruční nebo elektrickou).

Na co si dát pozor:

Pokud máte některé kusy menší, než je jejich polovina, snažte se rozvrhnout jejich rozmístění tak, aby byly buďto po krajích nebo někde, kde nebudou vidět. Snažte se brát parkety více než jen z jedné krabice. Docílíte tak efektu přírodního dřeva mnohem lépe.

Pokládka parket