Olejování dřevěné podlahy

Dřevo je přírodní materiál a dřevěné podlahy tak vyžadují rovněž náležitou údržbu. Díky procesu olejování jsou u prkenných masivních podlah i parket efektivně eliminovány póry na povrchu dřeva, čímž vzniká ochrana proti vlhkosti a vodě.

Oleje pro dřevěné podlahy lze rozdělit podle jejich funkce, a to na:

  • Oleje s plnící schopností
  • Ochranné voskové oleje
  • Tónovací oleje
  • Obnovující doplňovací oleje

Olejování dřevěné podlahy

Účinky a výsledky olejování dřevěné podlahy

Při použití kvalitního oleje se na povrchu dřevěné podlahy vytvoří tenká ochranná vrstva, která zajistí stále skvěle vypadající a současně zcela přirozený vzhled. Díky moderním technologiím je zajištěn zcela přirozený a matný vzhled za všech okolností.

Použití oleje má dále za následek zvýraznění jejich vzezření a elegantní odstínění. Původní odstín dřeva tak získá stylový nádech, ale přitom se ve skutečnosti nic neleskne.

Olejované dřevěné podlahy jsou citlivější na rozlité tekutiny než například lakované povrchy. Rozlitou tekutinu je třeba z olejovaného povrchu okamžitě setřít a dané místo ošetřit patřičným přípravkem, který doporučuje dodavatel oleje. Frekvence olejování dřevěné podlahy se pohybuje alespoň jednou během 2 až 3 let.

Tato doba obnovy se však liší dle druhu oleje, a tak je někdy nutno obnovu provést dříve. Na obnovu dřívější aplikace použijeme tak zvaný obnovovací olej. V domácím prostředí s běžným zatížením a provozem se doporučuje provádět obnovu přibližně jednou za dva roky.

Plnící olej představuje základní ošetření dřevěné podlahy a lze jej použít na precizně zbroušené a hloubkově vyčištěné podlahy. To znamená, že podlaha musí být dokonale čistá a zbavena předchozích vrstev, olejů a vosků. K tomuto účelu slouží vymývací a mycí stroje.

Díky tomu lze posléze aplikovat olejovou vrstvu pomocí válečku na tyči. Při této činnosti je však důležité, aby se nanášený olej překrýval a byl rovnoměrně rozetřen po celé ploše. Špatně dostupná místa, jako jsou kraje, lze natřít štětcem. U základních plnících olejů pak následuje stírání povrchu speciální stěrkou a bavlněnou utěrkou. Po aplikaci se občas navíc povrch zalešťuje pomocí stroje.

Proces olejování je náročný na čas a na kvalitu provedení. Olej se musí vsáknout, přičemž doba se může lišit dle typu a značky oleje. Proces olejování a vsakování opakujete tolikrát, dokud dřevěná podlaha olej přijímá. Vše záleží na druhu dřeva, kupříkladu buk má větší savost než dub.

Jestliže podlaha už olej nevsakuje, je třeba zbytek odstranit, a to například pomocí speciální brusky a místy také ručně. Finální zaleštění oleje je možné s využitím lisované utěrky s bavlněnou speciální úpravou. Podlahu leštíme tak dlouho, dokud nedosáhneme konzistentního vzhledu.

Konečné zaschnutí oleje se odhaduje zhruba na 5 až 12 hodin (dle typu a značky oleje). Olejovanou dřevěnou podlahu udržujeme všedními způsoby, jako vysávání nebo vytírání suchým mopem. Lze použít také speciální mycí prostředky určené na olejované dřevěné podlahy.

Profesionální renovace - vaše jistota

Obnova olejované dřevěné podlahy není zcela jednoduchá záležitost a rozhodně byste tento úkol měli svěřit do rukou zkušených profesionálů. Pro precizní renovaci jsou totiž vyžadovány specifické stroje (válcová bruska, krajová bruska apod.) a také ošetřovací postupy, které se liší dle užitého typu materiálů. Ztratit luxusní vzhled dřevěné podlahy v důsledku vlastní neuváženosti za to rozhodně nestojí.