Jasanové parkety a vše o nich

Co je to parketa? Jedná se o kus opracovaného dřeva, který je po jeho úpravě určen ke skládání úhledných a estetických mozaiek, nejčastěji jako podlahy do bytů a domů. Jak určitě víte z vlastní zkušenosti, mohou mít parkety nejrůznější zajímavé vzory. Ovšem nejčastěji můžeme vidět tzv. rybí kostry, tabulové vzory, anglické vzory, či průletové vzory a zámecké vzory. Pokud i vy plánujete pořídit svému obydlí parketové podlahy, všeobecně se doporučuje vsadit na tvrdší dřeviny jako je dub, jasan či také ořech.

Jednovrstvé nebo vícevrstvé parkety?

Parkety se vyrábějí buď jednovrstvé, nebo vícevrstvé. Kde je rozdíl? Kromě vrstev, tak hlavně i ve složení a finální ceně. Jednovrstvé parkety jsou zpravidla vyráběny z vysoce kvalitního masivního dřeva a jsou pokládány za pomoci speciálního podlahářského lepidla. Pokud máte ovšem na své parkety omezený rozpočet, je levnější variantou vícevrstvé parkety, u kterých je vrchní vrstva vyrobeny z kvalitního masivního dřeva, aby byla zachována odolnost a trvanlivost podlahy. Na rozdíl od jednovrstvých parket jsou v tomto případě spodní vrstvy tvořeny už z běžnějšího a levnějšího dřeva. Navíc díky vrstvené konstrukci jsou oproti celo-masivním nesrovnatelně tvarově stálejší, což se projevuje v podstatně méně výrazné tvorbě spár mezi jednotlivými dílci.

Pokládka a péče

Velkou výhodou parketových podlah je fakt, že se mohou po několika letech renovovat pomocí broušení. Nebudeme tedy přehánět, když řekneme, že se jedná o podlahy, které vás přežijí. Jejich nevýhodou je ovšem relativně komplikovaná a složitější pokládka. Pokud jste už zkušený domácí kutil, měl byste zvládnout pokládku svépomocí. Pokud ovšem zkušenosti v tomto oboru nemáte či chcete mít podlahu dokonalou, raději přenechejte pokládku zkušeným řemeslníkům, třeba nám! > plancher.cz.

Vybíráme parkety

Parkety je možné pořídit v nejrůznějších zajímavých povrchových úpravách. Suma sumárům se jedná o tři základní povrchové úpravy. Jmenovitě o lakování, olejování a voskování. Dále se také využívají úpravy jako moření, čpavkování a bělení. Při výběru konkrétních dřevin, které budou použity pro výrobu parket, věnujte dostatečnou pozornost vlastnostem: tvrdost, pevnost, houževnatost, pružnost a textura.

Jasanové dřevo a jeho vlastnosti

Jasanové dřevo je vysoce ceněno nejen kvůli jeho fyzikálním vlastnostem, ale také pro jeho velmi originální design. Jeho charakteristickým poznávacím znamením je různobarevnost lamel, která je způsobena obsahem tmavšího jádra stromu. Ve finále vypadá kombinace světlých a tmavých odstínů dřeva velmi hezky. Podle toho, jak jsou jasanové parkety různobarevné, jakou mají kresbu dřeva, počet a velikost suků se dělí do celkem čtyř tříd. Všeobecně se jasanové dřevo vyznačuje tím, že je:

  • těžké, odolné a stabilní dřevo
  • elastické, pružné, výborné na ohýbání
  • vykazuje minimální sesychání bez deformací
  • pevné v ohybu a tlaku

Využití jasanového dřeva

Jasanové dřevo je nejlepším druhem dřeva pro účel ohýbání. Proto se také velmi často využívá ve výrobě nejrůznějšího druhu nábytku. Setkat se s ním můžete například na držadlech deštníků, ve vybavení obchodů, u dřevěných kol či v zemědělském nářadí. Dále například se jasan využívá při výrobě člunů, rámů plavidel, kánoí, tenisových raket, hokejek, pálek, či kulečníkových tág. Prostě a jednoduše jeho využití je skutečně velmi široké a hodí se v podstatě ke všemu.

Jasanová podlaha do koupelny

Pokud jste se do jasanového dřeva zamilovali a chtěli byste jej mít i v koupelně, rozhodně se této myšlenky nemusíte vzdávat. Do místností s vyšší vlhkostí jako je právě koupelna nebo sauna se dá použít varianta tzv. thermo-jasan, tedy tepelně upravená jasanová podlahovka.

Čtyři třídy jasanových podlah

Jak již bylo zmíněno, jasanové parkety se dělí do čtyř typů. Při rozdělení hraje roli kresba, barevné sladění, struktura dřeva, počet a velikost suků a mnohé další kritéria.

1.    Třída

První třída se vyznačuje vzory bez nikterak velkých a nápaditých barevných a strukturální rozdílů. Jeho vzhled je přirozený. Jeho charakteristikou je luxusní vzhled bez výrazných rozdílů v barvě a struktuře.

Jasanové parkety 1. Třída

2.    Třída

Druhá třída jasanových parket se vyznačuje vzhledem přirozeného růstu dřeva, které jsou místy oživeny malými suky. Občasná barevná odlišnost je velice malá.

Jasanové parkety 2. Třída

3.    Třída

Třetí třída jasanových parket akcentuje nejen přirozené barvy, ale i suky a vzorce dřeva. Parketa působí živým a hravým dojmem.

Jasanové parkety 3. Třída

4.    Třída

Čtvrtá a poslední třída jasanových parket je z ekonomického hlediska nejdostupnější. To ovšem neznamená, že je méně kvalitní. Tato třída se vyznačuje poměrně velkou odlišností ve struktuře a barvě dřeva a velkými suky.

Jasanové parkety 4. Třída