I stará dřevěná podlaha či parkety můžou být jako nové

I stará dřevěná podlaha či parkety můžou být jako nové

Dřevěná podlaha dodává obytným i jiným prostorám osobitý charakter. Materiály, jako dřevo nebo kámen mají vždy originální vzhled, jsou příjemné na dotek a v mnohých z nás vytvářejí pocit sounáležitosti s přírodou. Zmíněný vzhled dřevěných podlah má však nevýhodu, nevydrží věčně. Majitel má pak na výběr ze dvou možností – výměna či renovace podlahy. První volba se ale může prodražit, zvlášť když se jedná o unikátní nebo historické prostory. Naopak cena renovace podlahy se ve srovnání s pořízením nové nemusí vyšplhat nijak vysoko. Další výhodou je, že se vlastně jedná o jednoduchý proces, kdy se povrch zbrousí o několik mm (dle stupně poškození) a následně se obnoví povrchová úprava.

Krok první – Broušení, brusky, brusivo

Abyste docílili dokonale vybroušeného povrchu dřevěné podlahy, budete potřebovat tři typy brusek:

 

  1. válcová/pásová – na hlavní část plochy
  2. okrajovábrousí rohy, okraje a plochy, kam se s velkou bruskou nedostanete
  3. talířováfinální leštění

 

Na běžné dřevěné podlahy se používá brusivo se zrnitostí P40 P150. Začněte hrubým brusivem se zrnitostí P40 a v dalších krocích přejděte na jemnější: P60, P80 a P100. Docílíte tak odstranění škrábanců, které vznikly při použití P40. Brusku po podlaze veďte ne příliš rychle a vždy rovnoměrně, nesmíte vynechat žádné místo. Než začnete pracovat, ujistěte se, že na podlaze nejsou žádné mechanické nečistoty a že z ní nikde neční např. hřebíky, které by mohly brusky poškodit. Bude také nutné odstranit okrajové lišty.

Broušení parket

Krok druhý – Tmelení

Tmelení provádíme proto, abychom vyplnili různé nechtěné spáry, mezery a praskliny. Tmel se doporučuje smíchat s jemným brusným prachem kvůli zachování barevného odstínu výplní. Pomocí špachtle směs naneste, a když dokonale zaschne, bude třeba podlahu znovu přebrousit zrnitostí P100 P120. Poslední fází bude důkladné vysátí podlahy.

Krok třetí lakování

Nejdříve se ujistěte, že zbroušená podlaha je dokonale čistá, zajistěte též okna a dveře, abyste tento stav zachovali. Laky se nanášejí v několika vrstvách – nejdříve přijde na řadu základní lak, který se vsákne do dřeva. Další vrstvy pak slouží jako ochrana proti oděru. Vrchní laky se rozdělují podle zátěže (na bytové a vyšší zátěž) a odstínu (matný, polo-matný a lesklý).

Renovace parket

Rozpočet na renovaci

Pokud se považujete za zručného kutila, můžete se do renovace dřevěné podlahy pustit sami, čímž ale také na sebe berete riziko nezdaru. K dispozici Vám ale jsou i specializované firmy, které mohou provést zmíněné úkony jednotlivě nebo pojmou renovaci jako kompletní zakázku.

Orientační ceny (za 1 m2) jsou: broušení od 250 Kč, tmelení od 100 Kč, lakování 120–160 Kč.

Extra tipy:

Aby vaše nová, stávající nebo právě renovovaná podlaha vydržela co nejdéle, měli byste se o ni také náležitě starat. To znamená:

-          U vstupu umístit čistící a přezouvací zónu – kamínek v botě působí jako brusivo

-          Nábytek a židle podlepit plstí, chrání lak před poškrábáním

-          Pravidelně podlahu čistit a ošetřovat vhodnými prostředky

Renovace parket