Co s poškozenými parketami?

Co s poškozenými parketami?

Parkety jsou ukázkou šikovnosti řemeslníků, kteří si dokáží vyhrát s tím, co dělají, a to co dělají, bude sloužit dlouhá léta. Pokud jste se stali držiteli bytu, kde je podlaha z parket, nezoufejte, ba naopak, radujte se. Parkety jsou totiž krásné. Ovšem některé starší parketové podlahy už neslouží tak, jak by měly. Vše se časem opotřebuje, i ta nejlepší práce.

Co dělat s parketami, které vržou nebo jsou zašlé nebo v jejich spárách bují začernalá plíseň? První, co vás napadne, je jistě myšlenka na to, že byste parkety nejradši vytrhali a hodili do kontejneru. Posečkejte chvíli. I parketám lze vrátit jejich lesk a krásu. Jen vědět jak na to.

Parkety

Parketová podlaha pro začátečníky

Je poškození a poškození. Některé jde mávnutím brusky vyřešit, jiné už tak jednoduché není. Začněme u těch jednoduchých oprav.

Mechanické poškození, rýhy, zaschlé kobercové lepidlo, vyšlapané cestičky. To vše je zcela jednoduše řešitelné a vyřešitelné. Co zvládnete sami? Bruska na parkety je dnes běžně k zapůjčení. Zbrousit parkety do jejich bývalé krásy je jednoduché. Stačí na to den volna a chuť do práce. K brusce si můžete zapůjčit kruhovou brusnou hlavici nebo rohovou nebo okrajovou. Doporučuje se zapůjčit si všechny. Poté, co podlahu zbrousíte, stačí nanést lak, k tomu určený olej nebo vosk.

Olej a vosk je v zásadě náročnější při pozdější běžné údržbě podlahy. Lak je zase nevýhodný v tom, že pokud dojde v budoucnosti k opětnému zásahu, musí se celá podlaha opět obrousit a nalakovat.

Drevena - podlaha - doma

Parketová podlaha pro odborníky

Ovšem jsou závady, na které sami stačit nebudete. Opravy, které vyžadují přítomnost odborníka. Nejhorším problémem je vrzající podlaha. Pokud vám vrzání nevadí, nemáte problém. Pokud vám vadí, připravte se na zásah profesionála. Parkety se budou muset všechny vytrhat a očistit. Vloží se nový podklad a poté se zase parkety uloží zpět. Tato metoda je finančně dosti náročná. Nejinak tomu je u plesnivějící podlahy. Postižené parkety se musí vytrhat, vyčistit a vložit zpět. Případně se vymění za jiné.