5 důvodů, proč mít doma dubovou podlahu

Dubové dřevo – jako materiál na výrobu podlah – si zachovává svou oblibu již po celá staletí. Duby mohou růst i více než 1000 let, a proto se staly symbolem síly, ušlechtilosti a odolnosti. A právě tyto vlastnosti dělají z dubové podlahy dokonalý základ pro vaše bydlení. Podlahy z dubového dřeva najdete nejen na hradech a zámcích, ale i v moderních domech a reprezentativních prostorech Zkrátka se s nimi setkáte všude, kde se lidé snaží vytvářet trvalé hodnoty. A proč byste si ji měli pořídit také vy?   

1.    Podlaha pro celé generace

Pokud uvažujete o vhodné podlaze pro váš dům či byt, rozhodněte se pro dub. Z vaší volby pak budete mít užitek nejen vy, ale i vaše děti a děti jejich dětí. Dubové dřevo je mimořádně pevné a tvrdé, což je základní předpoklad pro dlouhou životnost. Ani po letech používání na této podlaze nebudou znát stopy opotřebení a vy s ní nebudete mít žádné starosti.   

2.    Tradice i moderna

Když se řekne dřevěná podlaha, mnoho si lidí si ji představí spíše v historickém nebo venkovském interiéru. Avšak opak je pravdou. Dubové podlahy rozhodně nezaspaly dobu a mají své místo i v moderním designu nových bytů i domů. Dubové dřevo je totiž k dispozici v rozmanitých odstínech a nezapomínejme ani na vždy originální kresbu dřeva. Docílíte tak vzhledu, který bude působit mimořádně esteticky zajímavě a nikdy nebude nudit. Navíc dubová podlaha si za určitých okolností (správná tloušťka, povrchová úprava) rozumí např. i s podlahovým vytápěním a snese také instalaci v kuchyni, takže vás v ničem neomezí.

3.    Variace a výběr – není dub jako dub

Schválně kolik druhů dubů znáte? Pokud váháte, měli byste brzy navštívit prodejce dubových podlah. Zjistíte totiž, že jen v ČR napočítáme až 7 druhů tohoto majestátního stromu (dub letní, zimní, žlutavý,…), zatímco např. v Americe jich roste až 70 (dub červený, bílý,…). Každá varianta má své typické zbarvení a kresbu, a proto si každý může vybrat přesně podle svého vkusu. Červený dub charakterizují odstíny červené a růžové barvy s výraznou kresbou, zatímco bílý dub se vyznačuje kresbou jemnější, což působí velmi osvěžujícím dojem. Interiéry s podlahou z bílého dubu jsou vzdušné a skutečně útulné.

4.    Upravte si vzhled podle chuti

Výběrem vhodného typu dubového dřeva však možnosti přizpůsobení vzhledu nekončí. Naopak se před vámi otevírá zajímavá nabídka povrchových úprav podlahy. Kromě nátěrů (lakování) můžete zvolit také broušení, kartáčování, moření, olejování, patinování, nebo dokonce i bělení. Již zmíněná odolnost dřeva zajišťuje, že tyto úpravy v žádném směru nesníží kvalitu podlahy, ale spíš tím ještě znásobí její životnost.

5.    Možnost snadné renovace

Dubové, ale i jiné dřevěné podlahy jednoznačně vítězí nad ostatními v životnosti. I starší, či díky špatné údržbě zašlá dřevěná podlaha se dá velmi snadno oživit či zrenovovat. Pomocí broušení a nanesení nové vrstvy laku (nebo jiné povrchové úpravy) jí můžete vdechnout nový život, aniž byste museli investovat vysoké částky do instalace kompletně nové podlahy. 

6.    Masivní dubové parkety

Masivní dubové parkety představují atraktivní kombinaci hned dvou výhod najednou. Přirozeně krásná kresba dřeva se ještě znásobí díky uspořádání parket, které každou místnost povýší na umělecké dílo. Tento systém také zvyšuje celkovou pevnost a robustnost podlahy. Masivní dubové parkety se dělí do 4 tříd podle rozdílů ve struktuře a barvě. Zařazení do nižší třídy neznamená nižší jakost nebo životnost parket, ale jde spíše o hodnocení vzhledových vlastností.     

Dubové parkety – I. Třída

První třída dubových parket přináší luxusní vzhled bez zřetelných rozdílů v barvě či struktuře a také bez suků. Maximální stejnorodost parket je zárukou opticky dokonale souvislého povrchu podlahy. 

Dubové parkety – I. Třída

Dubové parkety – II. Třída

Vzhled dubových parket II. třídy určuje přirozený růst dřeva, který místy oživují malé suky. Barevná odlišnost je velmi malá. Za vyšší cenu získáte seriózní vzhled, který je vhodný i pro reprezentativní prostory.

Dubové parkety – II. Třída

Dubové parkety – III. třída

Třetí třída dubových parket akcentuje přirozené barvy, suky a vzorce dřeva. Podlaha složená z těchto parket bude působit živým a hravým dojmem. Zajímá je též cena, díky které získáte solidní podlahu, která bude sloužit i několika generacím.

Dubové parkety – III. třída

Dubové parkety – IV. třída

Tato třída je sice ekonomicky nejdostupněji, ale neznamená to, že by pokulhávala v kvalitě a životnosti. Čtvrtá třída dubových parket se vyznačuje velkou odlišností ve struktuře a barvě dřeva. Setkáme se zde také s velkými suky. Výsledkem je originálně pestrá směs odstínů a vzorců, která rozhodně nenudí.

Dubové parkety – IV. třída